Lenovo Notebook Tamir Servisi: Güvenilir ve Hızlı Çözümler

Ktservis; Lenovo notebook tamir servisi olarak, garanti dışı lenovo notebooklara servis hizmeti vermekteyiz. Lenovo notebooklar, güçlü performansları ve kullanıcı dostu özellikleriyle az arıza yapan bilgisayarlar olarak bilinir. Ancak, zaman zaman her marka notebook’larda olduğu gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlarla karşılaştığınızda, hızlı ve güvenilir servise ihtiyaç duyarsınız. Genellikle, Lenovo notebooklarda meydana gelen arızaların çoğu, kullanıcıların önleyici bakım yapmaması sonucu işlemci ve ekran kartı çipinde aşırı ısınmadan kaynaklanmaktadır. İşte bu noktada biz devreye giriyoruz! Sorunlarınıza en iyi çözümleri sunmak için buradayız. Lenovo notebook servisimiz de yaptıracağınız basit bir koruyucu bakım işlemi sizi oldukça yüksek onarım maliyetlerinden kurtaracağı gibi cihazınız dan da ayrı kalmamanızı sağlayacaktır.

Lenovo Notebook Tamir Servisi Olarak En Sık Karşılaştığımız Sorunlar ve Çözümlerimiz

Lenovo notebook tamir servisi olarak, kullanıcılarımızın sorunlarını en iyi şekilde çözmek ve bilgisayarlarını güvenle kullanmalarını sağlamak için buradayız. Notebook anakart tamiri, notebook Lcd ekran tamiri ve değişimi, notebook klavye değişimi, notebook batarya değişimi, donanım ve yazılım sorunlarının giderilmesi gibi birçok hizmet sunuyoruz. Bizimle iletişime geçin ve Lenovo notebookunuzun sorunlarını çözmek için profesyonel yardım alın.

Aşağıda, karşılaştığımız en yaygın sorunlardan bazılarını ve sunduğumuz çözümleri bulabilirsiniz:

1. Lenovo Notebook LCD Ekranında Çizgiler Oluşması

Lenovo notebook’ların LCD ekranında çizgiler (dikey ve yatay) oluşabilir. Bu durum, ekranın görünü işlevselliğini etkiler ve kullanıcının çalışmasını olumsuz etkileyecektir. Lenovo notebook’unuzdaki dikey veya yatay çizgilerin nedeni, genellikle LCD ekranın hasar görmüş olmasıdır. Bu tür bir arıza, ekranın içindeki flex bağlantıların zarar görmesi nedeniyle oluşabilir.

Bu durumda Lenovo notebook tamir servisimiz de notebook ekran tamiri yapılamaz, kesinlikle notebook ekranı değişimi gerekir. Kullandığınız modele uygun notebook ekran fiyatları için sayfamızı ziyaret edin.

2. Lenovo Notebook Ekran Görüntüsünün Bozulması veya Gitmesi

Lenovo notebooklarda LCD ekran görüntüsünün gidip gelmesi veya bozulması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Lenovo notebook’unuzdaki LCD ekranın görüntüsünün gidip gelmesi veya bozulması, genellikle ekran kartı veya notebook ekran data kablosunda bir sorun olduğunu gösterir. Bu tür bir arıza, ayrıca sürücü yazılımının (driver) güncellenmemiş veya yanlış yüklenmiş olmasından da kaynaklanabilir.

Lenovo notebook tamir servisimiz de; Öncelikle sürücü yazılımının güncellenmesi, ekran data kablosu veya ekran denenmesi gerekir. Sorunun devam etmesi durumunda arızaya neden olacak diğer donanım bileşenlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Donanım bileşenlerinin kontrolü kesinlikle uzman teknisyenler tarafından yapılmalıdır.

3. Lenovo Notebook Hiç Açılmıyor, Çalışmıyor

Lenovo notebook’unuz hiç çalışmıyor/açılmıyorsa, bu tür bir arızanın birçok nedeni olabilir. Anakart veya şarj adaptörünüzün bozulmuş olması mümkündür. Ayrıca RAM veya sabit disk gibi gibi diğer donanım bileşenleri de arızalı olabilir.

Lenovo notebook tamir servisimisi olarak önerimiz; Öncelikle, güç adaptörü çalışıyor mu kontrol edin. Ayrıca, güç adaptörünün doğru şekilde takılıp takılmadığını ve prize doğru şekilde bağlandığını kontrol edin. Notebook batarya/pilini çıkarın, cihaza güç adaptörünü takmadan önce 30sn power tuşuna/güç düğmesine basın. Bu adımları takiben cihazınızın açılmaması halinde, anakart bileşenlerde kaynaklanan sorun var demektir. Anakart üzerindeki herhangi bir devrenin bozulmuş/kısa devre olması cihazın çalışmamasına neden olabilir.

Anaklart bileşenlerine müdahale etmennizi önermiyoruz. Lenovo notebook tamir servisimizde, bu tür sorunları çözmek için gerekli uzmanlığa ve ekipmana sahibiz.

4. Lenovo Notebook Ekran Kasa ve Menteşelerinin Kırılması

Lenovo notebook’ların ekran menteşeleri kullanıcı hataları dışında, cihazın menteşelerindeki aşırı sertlik nedeniyle kırılabilir. Bu durum, ekranın sabitlenmesini veya açılmasını engeller. Menteşe problemleri, cihazın kullanımını zorlaştır ve muhtemel notebook ekranına da zarar verebilir.

Lenovo notebook tamir servisimiz de, ekran menteşesi yenisiyle değiştirilir. Plastik veya metal aksamların kırıkları onarılır. Eğer plastik aksamın yenisiyle değiştirilmesi gerekiyorsa, oriijinal lenovo parça temin edilip değiştirilir. Servisimizde lenovo notebookların kasa ve menteşe tamirleri yapılmaktadır. Notebook kasa ve menteşe tamiriyle ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için ktservis.com/notebook-mentese-kasa-tamiri/ sayfamızı ziyaret edin.

5. Lenovo Notebook Sıvı Dökülmesi

Lenovo notebook’a sıvı dökülmesi, cihazın iç bileşenlerine zarar verebilir ve çalışmasını engelleyebilir. Bu tür durumlarda, hızlı bir şekilde müdahale etmek önemlidir.

Bu sorunu çözmek için; Lenovo notebook anakartının sıvıyla temas etmesi durumunda, cihazın adaptörü ve pili hemen çıkarılmalıdır. Zamanında elektrik bağlantısı kesilirse, dökülen sıvı herhangi bir parçanın bozulmasına neden olmaz. Sadece anakart üzerinde oksitlenme oluşur ve bu duruma hızlı müdahale edilirse cihaz çalışır hale getirilebilir. Sıvı teması olan Lenovo notebook’larda klavye genellikle arızalanır ve değiştirilmesi gerekebilir.

6. Lenovo Notebook Bios Sorunları / Yanlış Bios Yükleme

Lenovo notebook’un yanlış BIOS yüklenmesi veya BIOS yükleme sırasında elektrik kesilmesi, cihazınızın açılmamasına veya diğer donanımların düzgün çalışmamasına neden olur. 

Bu sorunu çözmek için; BIOS yazılımı bozulduğunda, anakart üzerindeki BIOS entegresi sökülür ve eprom programlayıcıda yeniden programlanarak yerine takılır.

7. Lenovo Notebook Ses Çıkmıyor / Çalışmıyor

Lenovo notebook’unuzda ses çıkmaması sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Bu sorunun çözmek için; İlk olarak, ses ayarlarının doğru yapılandırılmadığından emin olun. Ses ayarlarına giderek, ses seviyesinin açık olduğundan ve doğru aygıtın seçildiğinden emin olun. İkinci olarak, ses kartı sürücüsünün güncellenmemiş veya yanlış yüklenmiş olabilir güncellemeleri yapın. Üçüncü olarak, hoparlörlerin veya kulaklık jakının hasar görmüş olması nedeniyle de oluşabilir. Bu durumda, cihazınızın hoparlörlerinin veya kulaklık jakını değişmemiz gerekirr. Son olarak, donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda, anakart üsründe bulunan ses chipi gibi donanım bileşenleri arızalı olabilir, arızalı donanımı değiştirmemiz gerekir.

8. Lenovo Notebook USB, Type-C, Network veya LAN Portlarının Arızalanması

Lenovo notebook’ların USB, Type-C, network veya LAN portlarında arızalar ortaya çıkabilir. Bu durum, cihazınızı diğer cihazlarla bağlantı kurmanızı engeller. Port arızaları, fiziksel olarak hasar görmesi veya anakartta bir arıza olması nedeniyle oluşabilir.

Bu sorunu çözmek için; Fiziki hasarlı portlar değiştirilir veya anakart tamiri yapılarak sorun çözülür.

9. Lenovo Notebook Ekran Işığı Sorunları

Lenovo notebook’unuzdaki ekran ışığının az veya zayıf geliyorsa

  1. Ekran parlaklığı ayarlarını kontrol edin. Windows işletim sistemi üzerinde Ayarlar’dan Ekran’a giderek, ekran parlaklığını arttırmayı deneyin.
  1. Ekranın güç tasarrufu modunda olması nedeniyle oluşabilir. Bu durumda, cihazınızın güç tasarrufu modundan çıkması için Ayarlar’dan Güç ve Uyku Modu’na giderek, Güç Planı ayarlarını değiştirin.
  2. Ekran kartı sürücüsünün güncellenmemiş veya yanlış yüklenmiş olması nedeniyle de oluşabilir. Cihazınızın sürücü yazılımını güncellemek için https://www.lenovo.com/tr/tr/ web sitesini ziyaret ederek driver güncellemesi yapın.

Bu aşamalarda sorun çözülemediyse donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda, ekranın arızalı olması veya anakart lcd devresi hasar görmüş olması mümkün. Anakart onarım veya ekran değişimi yapmak gerekir.

10. Ekran Çözünürlüğünün Düşmesi veya Görüntü Ayarlarının Tutmaması

Lenovo notebook’unuzdaki ekran çözünürlüğünün düşmesi veya görüntü ayarlarının tutmamasının birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, sürücü yazılımının güncellenmemiş veya yanlış yüklenmiş olması nedeniyle oluşabilir. Virüs veya kötü amaçlı yazılımlar, cihazınızın görüntü ayarlarını değiştirebilir veya çözünürlüğünü düşürebilir. Son olarak donanımsal bir sorun olabilir, ekran kartının soğuk lehim hatalarından kaynaklanabilir.

11. Lenovo Notebook LCD Ekranın Çatlaması, Kırılması veya Ölü Piksellerin Oluşması

Lenovo notebook LCD ekranın çatlaması, kırılması veya ölü piksellerin oluşması gibi durumlarda ekranın yenisiyle değiştirmemiz gerekir. Notebook ekranlarının kırılması durumunda tamir işlemi mümkün değildir.

12. Hard Disk Problemleri

Lenovo notebook’un hard diski bozulabilir veya arızalanabilir. Bu durum, veri kaybı ve cihazın performansında düşüşe neden olabilir.

Bu sorunun çözmek için; Hard diskin yenisiyle değiştirilmesi sorunu kesin olarak çözecektir. Bazen bad sektör içeren hard diskler için onarım işlemi yapılabilir, ancak bu sağlıklı bir çözüm değildir. Bad sektör içeren harddiskler de işletim sistemi bozulmaları ve mavi ekran hataları sıklıkla görülebilir. Mavi ekran hataları neden kaynaklandığını detaylı incelemek için ktservis.com/notebook-mavi-ekran-hatalari/ sayfamızı inceleyin.

13. İşletim Sistemi Kurulumu, Sürücülerin Yüklenmesi ve Güncellenmesi

Lenovo notebook’ların işletim sistemi kurulumu, sürücülerin yüklenmesi ve güncellenmesi gibi konularda Ktservis hızlı ve uygun maliyetli çözümler sunmaktadır. Ancak lisanssız yazılım yüklemeleri yapılmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQs)

1. Lenovo notebook tamiri kaç gün sürer?

Lenovo notebook tamir süresi minimum 1 maksimum 10 iş günüdür. Bu süre, sorunun karmaşıklığına ve yedek parça gereksinimine bağlı olarak değişebilir.

2. Lenovo notebook tamiri ücretiniz nedir?

lenovo notebook tamir ücretlerimiz cihazın modeli, oluşan arıza, değişecek parça, işçilik süresi gibi etkenlere göre değişecektir. Bu durumda net ücret belirtmemiz doğru değildir.

3. Sadece Lenovo notebook tamiri mi yapıyorsunuz?

KT Servis olarak, marka bağımsız türm modellerin tamirlerini yapıyoruz. Bu marka ve modeller için orjinal ve muadil olmak üzere yedek parça/aksesuar deteği sağlıyoruz.

4. Tamir işlemi sırasında notebook içindeki veriler silinir mi? Veri güvenliğimi nasıl sağlıyorsunu?

Öncelikle müşterilemizin mümkünse hardsikleri içerisinde ki önemli bilgileri yedeklemelerini rica ediyoruz. Servis işlemleri sırasında insani bir hata olarak cihazın düşürülmesi/kırılması yada faklı ekenlerden dolayı harddiskin tamamen bozulmasına yol açabilecek kazaların olması muhtemeldir. Bu durumda cihazın değeri servisimiz tarafından karşılanabilmekte ancak kaybolan verilerin geri getirilebilmesi bazen mümkün olmamaktadır. Servisimizde veri güvenliğiniz ve bilgi kaybını önlemek adına şu işlemler yapılmaktadır.

  1. Gizlilik Politikası: Veri gizliliğini ve güvenliğini sağlamak amacıyla gizlilik politikalarımızı sıkı bir şekilde uygulamaktayız. Bilgilerinizi ve verilerinizi (harddiskiniz) yalnızca tamir işlemi için gereken kişiler cihazın testi için paylaşırız ve üçüncü taraflarla asla paylaşılmaz.

  2. Tamir sürecine başlamadan önce, gerekiyor ve mümkünse verilerinizi yedeklemekteyiz. Böylece, tamir esnasında herhangi bir veri kaybı durumunda verilerinizi geri yükleyebiliriz.
  3. Tamir sürecinde verilerinizin olduğu harddisk çıkarılır ve güvenli yerde tutulur. Tamir süresince harddiskiniz herhangi bir şekilde cihaza takılmaz.
  4. Tamir işlemi sonrası öncelikle kendi test harddisklerimiz ile cihazınız test edilir. Sonrasında müşteri hardiski cihaza takılır ve gerekli testler yapılır.

5. Lenovo Notebook Tamir işlemleri sonrası garanti veriyor musunuz?

Lenovo notebook tamir servimiz de, tamiri yapılan tüm marka ve notebookla da tamir işçilik garanti süremiz 3 ay. Yedek parça ve aksesuar garanti süremiz 6 ay ila 12 ay dır.

6. Lenovo Notebook Parça Değişimlerinde Orijinal Parça mı Kullanıyorsunuz?

KT Servis, aynı zamanda Lenovo notebooklar için parça tedarikçisidir. Kullanmış olduğumuz yedek parçalar orijinal ve muadil olmak üzere her iki seçeneğimiz de mevcuttur. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda orijinal yada muadil parça kullanıyoruz.

Başa dön tuşu